UWAGA ! Safari bizon – Od października do końca kwietnia atrakcja jest dostępna wyłącznie po wcześniejszej rezerwacji telefonicznej. Minimalna liczba uczestników to 10 osób.
Od grudnia 2000 roku, kiedy to sprowadzonych zostało z Belgii 20 jałówek i 2 byki, stado rozrosło się do ponad 80 sztuk i stale się powiększa. Każdego roku wiosną można zobaczyć na łące za kurozwęckim pałacem nowe malutkie bizonięta. Już teraz w naszej restauracji można spróbować wielu potraw przyrządzonych z bizoniego mięsa.
Dodatkowo turystów zaciekawi na pewno oglądanie zwierząt:
– podczas pieszego spaceru,
– z bryczki albo z wnętrza wozu „safari bizon”, który wjeżdża pomiędzy bizony.
Hodowla Bizonów w Kurozwękach
Bizony sprowadzone zostały do Kurozwęk w grudniu 2000 roku w celach hodowlanych i agroturystycznych. Po uzyskaniu pozwoleń z Ministerstwa Rolnictwa i Ministerstwa Ochrony Środowiska oraz władz samorządowych, sprowadzono 20 jałówek i 2 byki z największej hodowli w Europie „Bison d’Ardenne” w Belgii. Stado jest częścią Stadniny Koni w Kurozwękach i jest nadzorowane przez urzędowego lekarza weterynarii i placówki naukowo-badawcze Akademii Rolniczej w Krakowie i Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie. Stado odbyło obowiązkową kwarantannę (około 1 miesiąca) i zostało osiedlone na łąkach koło pałacu w Kurozwękach. Nasze stado bizonów oglądać można w naturalnych warunkach, a jednocześnie historycznym otoczeniu; zwiedzać hodowlę można pieszo, bądź wjeżdżając do wnętrza zagrody westernowym wozem „safari-bizon”. Posłuchać przy tym można opowiadania przewodnika o ich historii oraz aktualnych anegdot z nimi związanych. Wszystko wskazuje na to, że stado zaaklimatyzowało się na naszym terenie bez problemów. Od założenia hodowli dochowaliśmy się już ponad 60 sztuk młodych i z każdym rokiem przybywają nam kolejne. Małe bizonki o jasnej sierści oglądać można u nas co roku mniej więcej od maja. W sumie posiadamy już przeszło 80 osobników.