Powierzchnia pola 4,5 ha.
Ceny biletów:
– normalny 17zł
– ulgowy 14zł
Zapraszamy serdecznie do uczczenia z nami 50-lecia istnienia naszej Stadniny Koni! Z tej wyjątkowej okazji przygotowaliśmy dla Was niepowtarzalną atrakcję – labirynt w kukurydzy o kształcie konia.
Otwarcie już 20 lipca, Ze względu na niepełny wzrost roślin spowodowany suszą, w okresie od 20 do 26 lipca oferujemy specjalną promocję: bilet normalny tylko 10 zł, a ulgowy 8 zł. Przyjdź i baw się dobrze w gronie rodziny i przyjaciół! Czekamy na Ciebie!
Atrakcja będzie dostępna w okresie od połowy lipca do końca września. Kupując bilet do labiryntu, otrzymujesz mapę z zaznaczonymi punktami. Twoim zadaniem będzie odnalezienie każdego z punktów oraz rozwiązanie krzyżówki, którą znajdziesz na swoim bilecie. Poprawnie wypełnione kupony wezmą udział w losowaniu atrakcyjnych nagród. Podczas zabawy będziesz miał okazję nie tylko sprawdzić swoją orientację w terenie, ale również poszerzyć swoją wiedzę na temat naszej Stadniny Koni oraz koni arabskich.
Wewnątrz labiryntu znajduje się również wieża widokowa, z której możesz podziwiać piękną okolicę naszego terenu. Warto więc zabrać ze sobą aparat fotograficzny, by uwiecznić te wyjątkowe chwile!
Jednak pamiętaj, że na terenie labiryntu nie ma zasięgu telefonicznego ani internetowego. To doskonała okazja, by oderwać się od codzienności i cieszyć się bliskością natury oraz emocjonującą zabawą w gronie rodziny i przyjaciół.
Serdecznie zapraszamy !
Od 2007 roku Marcin Popiel – obecny właściciel Pałacu w Kurozwękach współpracując z amerykańską firmą The Maize (www.themaize.com), która zajmuje się projektowaniem labiryntów w kukurydzy na całym świecie, w Kurozwękach zrealizował już 13 projektów labiryntu.
1. W roku 2007 Labirynt nawiązywał do EURO 2012. Ścieżki labiryntu przedstawiały napis Polska Ukraina (pisane cyrylicą) EURO 2012 oraz znajdował się kształt piłki futbolowej.
2. Labirynt 2008 osobiście wytyczał Marcin Popiel z pomocą profesora Waltera Rumpfa z uczelni Hochschule für Technik und Wirtschaft z Drezna. Motywem labiryntu były obchody 50 lat współpracy województwa świętokrzyskiego z obwodem Winnickim na Ukrainie. Z lotu ptaka doskonale widoczne były herby oraz znaki graficzne Narodowego Centrum Kultury i Lasów Państwowych.
3. W roku 2009 największy na świecie Koziołek Matołek na wakacje zawitał do Kurozwęk. Szkic podobizny Koziołka Matołka wytyczał szlaki w labiryncie kukurydzy. Był to największy na świecie obrazek przedstawiający dziecięcego ulubieńca o łącznej powierzchni 3,5 ha. Połączenie pomysłu labiryntu w kukurydzy z Koziołkiem Matołkiem to efekt współpracy Europejskiego Centrum Bajki im. Koziołka Matołka w Pacanowie i Zespołu Pałacowego w Kurozwękach.
4. W roku 2010 na powierzchnię ok. 4 ha został naniesiony projekt poświęcony obchodom 200-tnej rocznicy urodzin Fryderyka Chopina.
5. W roku 2011 projekt labiryntu nawiązywał do postaci Św. Jakuba. Nowością w roku 2011 było małe pole kukurydzy zasiane pięcioma jej odmianami. Autorem projektu była Agnieszka Wójcik, wytyczaniem ścieżek zajmowali się Michał Jaskuła i Mariusz Kwieciński, nasiona sponsorowała nam firma Limagrain.
6. Labirynt 2012 przedstawiał bizona w wiosce indiańskiej i był największym labiryntem jaki został stworzony do tej pory w Kurozwękach. Na samym końcu labiryntu było przejście do kolejnego projektu z napisem KUROZWĘKI, który został wykonany w słonecznikach.
Rok 2012 był pierwszym kiedy do stworzenia mniejszego labiryntu wykorzystano inną roślinę niż kukurydza. Niestety nasza próba nie powidła się – słoneczniki okazały się zbyt delikatne.
7. W roku 2013 postanowiliśmy zbudować nasz labirynt z roślin konopi włóknistej. Odmiana ta charakteryzują się wysoką wartością gospodarczą. Nie stanowią zagrożenia narkotycznego – zgodnie z wymogami Ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii – zawierają poniżej 0,2% D9THC.
Należą do form środkowo-europejskich i przystosowane są do warunków klimatu umiarkowanego. Motywem, który zainspirował nas do stworzenia labiryntu w 2013 roku były obchody roku poety Juliana Tuwima. Znany jest on przede wszystkim jako autor znakomitych, ponadczasowych wierszy dla dzieci, m.in. “Lokomotywy”. Dlatego właśnie lokomotywa i nazwisko autora wiersza wytyczały ścieżki labiryntu 2013.
8. W roku 2014 powracamy do labiryntu z kukurydzy, a tematem projektu była Postać Jana Pawła II.
9. W roku 2015 obok pałacu powstały 2 labirynty z kukurydzy i konopi włóknistej. Duży labirynt z kukurydzy przedstawiał popiersie Jana Długosza, drugi mniejszy labirynt na polu konopi włóknistej miał kształt loga głównego sponsora -,,Flora & Fauna” z Krakowa.
10. W roku 2016 również powstały dwa labirynty duży i mały, jako nowość stworzyliśmy nową zabawę dla naszych Gości -“Znajdź BONUS”. Zadanie polega na odszukaniu i zaznaczeniu na planie labiryntu lokalizacji dwóch wskazanych na bilecie punktów “B”. Duży labirynt z kukurydzy nawiązywał do twórczości H. Sienkiewicza, wykonany był z roślin kukurydzy. Mały labirynt z roślin konopi włóknistej miał kształt logo firmy Hempflax .
11. Projekt 2017 to postać Tadeusza Kościuszki na koniu
12. W roku 2018 dołaczylismy się do Obchów 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę.
13. W roku 2019 dróżki przybrały kształt rycerza Dobiesława z Kurozwęk. W jego czasach powstał pierwszy browar na tym terenie prawie 600 lat temu, a dzisiaj my podtrzymujemy tradycję warzenia piwa. Herb na tarczy rycerza to Sulima – herb obecnych właścicieli Pałacu i Browaru rodziny Popielów.
14. W 2020 roku dróżki przybrały kształt 3 bizonów w galopie. W tym roku wypadało 20 lecie sprowadzenia bizonów do Kurozwęk
15. W roku 2021 labirynt miał kształt 4 herbów. Renowacja pałacu była inspiracją dla motywu przewodniego labiryntu, którym są cztery rodziny dziedziczące Kurozwęki przez stulecia. Jest to również upamiętnienie wielowiekowej rodzinnej tradycji, gdyż przez wieki każdy z rodów przebudowywał lub poddawał renowacji rodową rezydencję, dodając do pałacu coś od siebie.
16. W 2021 roku wytyczone ścieżki przybrały kształt postaci Pawła Popiela i Emilii Sołtyk oraz napisu: Kurozwęki – 700 lat historii.